Deri Kılavuzu

Hakiki Deride, doğal yapısı nedeniyle, canlının yaşamından taşıdığı izler görülebilmektedir. Bu izler aşağıda da belirtildiği gibi Damga, Boyun kırışıklığı, Ameliyat izleri veya Hörgüç gibi izler olabilir. Bu unsurlar derinin doğası gereği oluşabilecek durumlar olup bir hata veya defo olarak görülmemelidir.

tam kabak ve rubuk

Tam Tabaka ve Nubuk

Nubuk: Tam kanat boyutunda. Yaklaşık 5,00 m²

Tam kanat: yaklaşık 4,00-4,50 m² dir

boyun kırışıklığı

Boyun Kırışıklığı

Hayvanın boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklardır. Doğal bir durum olup derinin kalitesine herhangi bir etkisi yoktur.

yarım kanat

Yarım Kanat

Tam kanadın sırt çizgisinden kesilmiş hali

damga

Damga

Çiftlikler tarafından hayvanlarının hangi çiftliğe ait olduğunu anlamak için üzerlerine basılan damgalardır. Bu izler plakanın ters tarafında herhangi bir yerinde olabilir.

suet

Süet

Double Butts Boyutunda derinin karın, omuz ve baş kısmından geriye kalan kıç ve sırt tarafı. Bu deriler yaklaşık 1,80-2,20 m² olur.

Ameliyat izi

Ameliyat İzi

Bazı hayvanların geçirdikleri bir olay dolayısı ile ameliyat olmaları gerekir ve bunun izini taşırlar. Bu sebepten derinin üzerinde bu izler görünür. Benzer bir iz doğum sırasında gerçekleşen ameliyatlar dolayısı ile de oluşabilir. Bu izler plakanın ters tarafında gözlemlenebilir.

hörgüç

Hörgüç

Bazı büyük baş hayvan türlerinde boyun bölgesinin üst tarafında oluşan yağlı ve kaslı çıkıntı. Hörgüç kısmının derisi geri kalan bölgelere göre daha zayıftır. Tabaklama sırasında yırtılıp derinin geri kalan kısımına zarar vermektedir. Bunu engellemek amacıyla tabaklama işlemi öncesinde bu bölge kesilir. Bu sebepten dolayı derinin baş tarafında bir boşluk oluşur.