Tanımlar

Wet Blue

Wet Blue (ıslak mavi) Chrome bileşikleri ile tabaklanmış deri

Kalınlık

Derinin bütün imalat işlemleri bittikten sonra ölçülen milimetre cinsinden kalınlığı. Tabii yapısından dolayı değişik noktalar farklı kalınlıklar gösterebilir.

Baskı

Yapay olarak derinin yüzeyine yüksek basınçlı bir pres yardımı ile desen verme işlemidir. Bu işlem yardımı ile eşsiz desenler oluşturulabilir ya da başka hayvanların deri deseni kopya edilebilir. Örneğin Vatoz desen ürünümüz gibi.

Pull-Up

Deri işlenirken katılan özel malzemeler ile kullanılırken karşılaştığı çekme, dikiş, esneme gibi durumlarda görünümünün daha açık bir tona dönüşmesi etkisi. Örneğin Pista ürünümüz.

Yarma Deri

Derinin özel makinalarda kesitinden boydan yarılarak kalınlığına göre bir veya birkaç tabakaya ayrılması. Cilt derinin altında kalan kısımdan elde edilir.

Bycast

Genellikle yarma derilere uygulanan bu sistemde derinin üzerine özel makinalarla bir film tabakası kaplanır. Örneğin Luxor ürünümüz.

Foil Coated (Film Kaplama)

Derinin üzerine önceden hazırlanmış değişik renk ve desenlerdeki folyoların kaplanması. Örneğin Premium ürünümüz.

Aniline Deri

Yüzeyi örtücü olmayan boyalar ile üretilmiş derilerdir. Bu boyalar derinin cildinin üstündeki kıl kökü, çizik vb. tabii özelliklerin görünür kalmasını sağlar. Nispeten cildi daha düzgün olan deriler bu işlem için seçilirler. Örneğin Silk ürünümüz.

Yarım Kanat

Genelde ayakkabı veya çantada kullanılan derilerdir. İşlenirken sırt çizgisinden ikiye ayrılırlar.

Süet

Yarma deriden yapılan üstü kadifemsi deridir.

Nubuk

Cilt deri olup derinin üzerindeki tüylerin alınmış halidir. Yumuşak ve pamuksu bir dokusu vardır. Bu sebeple oldukça hassastır.

Kanat / Plaka

Büyük baş hayvanın bütün halindeki derisi

Döşemelik Deri

Koltuk, sandalye vb. kullanım alanlarında derinin kaplama olarak kullanılabildiğini anlatan terim.